Jako, że ostatnimi czasy coraz częściej spotkać się można z przypadkami włamów na konto postanowiłam udzielić 10 rad, które pomogą zabezpieczyć swoje konto przed niepożądanym dostępem.

1. Zawsze twórz niesłownikowe hasło (poradnik niżej), różne dla konta e-mail i World of Warcraft.

2. Ściągaj AddOnsy z pewnych stron, np: curse.com lub wowinterface.com. Nigdy nie pobieraj AddOnsów do WoW z forów internetowych lub mało znanych stron. Nie wiadomo o co zostały wzbogacone.

3. Uważaj co pobierasz na swój dysk twardy! Osoby chcące dostać się do waszych kont często umieszczają keyloggery w różnego rodzaju ułatwiaczach gry. Złodzieje nie chcą rozsyłać swoich programików do osób nie związanych z WoW (większa ilość osób może szybciej zgłosić ich keylogger firmom antywirusowym jako podejrzany plik), więc umieszczają go w plikach, które są pożądane tylko przez graczy (poradniki do farmienia przedmiotów, boty do zarabiania pieniędzy, programiki pozwalające połączyć się z pirackimi serwerami w czasie, gdy skończy się nam prepaid itd.)

4. Kopiuj hasło. Stwórz na dysku plik tekstowy, zapisz w nim hasło i przy logowaniu kopiuj je za pomocą Ctrl+C i Ctarl+V. Keyloggery najczęściej przechwytują wszystkie naciśnięcia przycisków na klawiaturze wysyłając hackerom bełkot słów, z którego później są wyciągane hasła. Piraci szukają takich momentów: jakiś@login TAB hasło. Spraw by zobaczyli: jakiś@login TAB Ctrl+V.

5. Używaj Firewalla. Mimo, że większość keyloggerów jest niewidzialna dla oprogramowania antywirusowego, to działanie firewalla może zabezpieczyć nas przed wysłaniem zgromadzonych danych do hackera.

6. Nie zapisuj ciasteczek stron internetowych! (lub zezwól tylko na te z domeną strony) Jest to trochę kłopotliwe (za każdym razem trzeba się logować), ale chroni przed wirusami atakującymi strony i ukrywającymi się w ciasteczkach.

7. Nigdy nie podawaj swojego hasła osobom postronnym! Jest to logiczne, ale czasami zdarza się, że podamy hasło koledze. Niestety mimo, że kolega nie ma złych zamiarów, to jego komputer może być zainfekowany Keylogger`em!

8. Nie daj się złapać na Phishing. Są to strony internetowe, e-maile lub whisper w grze, które wyglądają identycznie jak te wysłane przez firmy. Kierują do adresów do złudzenia przypominających prawdziwe. Przykład takiego działania: Dostajemy e-mail od Blizzzarda, w którym zostajemy zawiadomieni, że otrzymaliśmy miesiąc grania za darmo! Wystarczy, że zalogujemy się do swojego konta, tu odnośnik do batttle.net i aktywujemy pakiet! Przykład takich stron (w wersji humorystycznej: Oniet, Dezinformator)

9. Staraj wylogowywać się swoją postać w jednym miejscu (np patrząc na ulubiony stolik w karczmie, stojąc idealnie na progu). Dzięki temu, na pewno zauważysz, gdy po zalogowaniu się twoja postać jest trochę przestawiona. Czasami hackerzy logują się na konta prędzej, ale nie widząc nic ciekawego, czekają, aż się bardziej wzbogacimy.

10. Zakup Tokena. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie konta jest zakupienie breloczka Authenticator (potocznie Token) od Blizzarda. Ten gadżet zakupimy w następujących miejscach:

Oficjalna strona Blizzarda: Klik!

Allegro: Click! | Click! | Click! | Click! (nie zawsze są wystawione)

Jeśli znacie polski sklep sprzedający owe zabezpieczenie, dajcie znać!

Tworzenie niesłownikowego hasła, łatwego do zapamiętania.

Hasła typu: domek5, 1blizzard, czy worldofwarcraft mogą zostać bardzo szybko złamane. Najbezpieczniejsze są hasła typu: MpnsRim15l Jak stworzyć takie hasło, które będzie niezwykle proste do zapamiętania i jednocześnie trudne do złamania?

Wymyślmy sobie jakieś zdanie, np:

Mój pies nazywa sReksio i ma 15 lat

Teraz od pierwszych liter stwórzmy hasło: MpnsRim15l Proste? Pewnie, że tak! Najlepiej użyć jakiejś nazwy własnej, by w haśle była użyta duża litera. Cyfry możemy zastąpić dodatkowymi znakami, np: 1=! i 5=%. Hasło będzie wyglądać tak: MpnsRim!%l. Możemy też zamienić litery na znaki, np s=$, a=@, o=0 (zero) itp. jeszcze bardziej komplikując nasze hasło.

Powodzenia w układaniu haseł. Mam nadzieję, że nasze konta będą bezpieczne.